Mikor érdemes megvenni az első kiscipőt? Szülőként már a gyermek születése előtt megfordulhat a fejünkben ez a kérdés, hiszen mindenki a legjobbat szeretné a csöppségének. Cikkünkben tanácsokat olvashattok a megfelelő lábbeli kiválasztásához, életkornak és fejlettségi szintnek megfelelően, hiszen a megfelelő lábbeli nem csupán a kényelmet biztosítja, de fontos szerepet játszik a lábfej fejlődésében, erősítésében is.
Az első cipők – Amíg a gyermek magabiztosan jár és közlekedik napi néhány órát
Fontos kiemelni, hogy az első cipők elsősorban védelmi funkciót töltenek be, nem pedig járást vagy tartást segítő szerepük van. Míg a gyermek meg nem teszi az első önálló lépéseit, és kapaszkodva vagy egyedül járkálgat, leginkább az időjárási viszonyok mérvadóak a cipőcske kiválasztásában. Melegebb időszakokban egy vászoncipő, míg hidegebb alkalmakra egy jól szellőző, kényelmes anyagú, akár köthető bőrcipő is megfelelő választás lehet. Mivel a kicsik lábfeje még nagyon puha, egy kemény talpú, merev lábbeli gátolhatja a mozgásban, ez pedig akadályozhatja a fejlődést is. Így hát a legfontosabb szempont, hogy a cipő rugalmas legyen és jól illeszkedjen a gyermek lábára, amivel segíthetjük a lábfej természetes fejlődését, anélkül, hogy nyomást gyakorolnánk rá.
Ha gyermekünk már felállt, és megtette első önálló lépéseit, akkor sem szabad egyből a legközelebbi cipőüzletbe sietni. Az ortopéd orvosok szerint a kicsik talpának az a legjobb, ha közvetlenül a talajjal találkozik, és van lehetősége ezáltal a gyermeknek tapasztalatokat gyűjteni. Ha nagyon tartunk attól, hogy a gyermek esetleg eleshet, ajánlott olyan csúszásgátlós zoknit vagy puha szandált alkalmazni, ami nem zavarja őt, és bátran felfedezheti benne a világot.

Cipőválasztás az önálló járás kialakulása után
A cipők szerepe akkor változik a gyermekek életében, amikor már több időt töltenek állva és sétálva. Ebben az időszakban fontos, hogy körültekintőek legyünk a cipőválasztásnál, ugyanis nem biztos, hogy a legdrágább vagy aktuálisan legdivatosabb lábbeli a megfelelő gyermekünk számára. De mi lehet a megfelelő, amivel segíthetjük gyermekünk járásának fejlődését és a lábizmok erősödését?
Legelőször érdemes szemügyre venni a cipő sarkának kialakítását. Fontos, hogy a sarokrész két oldalról is tartsa a gyermek lábát, amiből adódóan ennek a résznek egy kicsit keményebbnek kell lennie, hogy biztos támaszt nyújtson. A hátul tépőzáras szandálok vagy divatos Crocs-papucsok éppen az ellenpéldái az előbb leírt feltételeknek, hiszen ezek nem tartják meg a sarkat, és nem biztosítanak kellő tartást a bokának. Az ideális cipő tehát nem nyitott a gyermek sarkánál, mivel pontosan az a célja, hogy biztos tartást nyújtson, és ezzel segítse a járás fejlődését.
A cipő talpa a következő szempont, ugyanis fontos, hogy ne legyen túl vastag, ne foglalja szoros keretbe a gyermek lábát, hiszen ez kényelmetlenné teheti számára a járást. A lábbeli talpa legyen könnyű és rugalmas, éppen csak annyira vastag, hogy ne érezze benne a gyermek a talaj göröngyeit.
A legutolsó tényező a lábbeli mérete. Elengedhetetlen meggyőződni arról is, hogy a gyermek lábujjainak mennyi helye marad a cipő orrában. Mivel a gyermekek kezdetben még a lábujjaikat használják „kapaszkodásra”, azaz lépés közben begörbítik azokat, hogy plusz támasztékot szerezzenek, fontos, hogy a lábbeli elején fél vagy egy centi helyet biztosítsunk ennek az ösztönös mozgásnak.
Mikor van szüksége szupinált (supinált) cipőre a gyermeknek?
Mi is az a szupinált cipő? Ez a cipőfajta a gyermekek lábtartását hivatott korrigálni. A szupinált lábbelik talpa úgy van kialakítva, hogy azok kifelé döntik a bokákat viselés közben, ez a pozíció természetes labilitást eredményez, ami a talp izmait finom mozgásokra készteti, és ezzel erősíti őket, segíti korrigálni a boltozat süllyedését.
Amikor a gyermekek elkezdenek járni, megfigyelhető, hogy a bokájuk befelé dől, ugyanakkor ez a járás stabilizálódásáig teljesen normális. Az izmoknak erősödésre van szüksége, hiszen korábban csupán a kúszás és mászás mozdulatait hivatottak elvégezni, így a lábtartás szabályozása szupinált cipővel a járás kezdetekor szükségtelen. Ha a későbbiekben ez a tartás rosszabbodik, vagy nem változik, abban az esetben szupinált cipőre van szüksége a gyermeknek, de erről minden esetben érdemes a gyermekorvossal, illetve ortopéd orvossal egyeztetni.
Hogyan válasszam ki a megfelelő méretű lábbelit a gyermekemnek?
Gyakran előfordul, hogy betévedünk egy cipőboltba, és épp nincs mellettünk a gyermekünk, hogy rápróbáljuk a lábára a neki kinézett lábbelit. Ilyenkor mi a teendő? Nos, számtalan praktikus, interneten megvásárolható eszköz létezik erre, ellenben nekünk elég az is, ha fogunk egy papírt és ceruzát, majd körberajzoljuk a gyermek lábát. Ezt a sablont kivágva remek lehetőségünk nyílik az apró lábbelik között válogatni, de nem szabad elfelejteni azt a bizonyos kis helyet a lábujjaknak!
Ugyancsak praktikus ötlet, ha egy madzagot a gyermek lábához méretezünk (nagylábujjtól a sarokig) és visszük magunkkal, hogy hozzápróbálhassuk azt a boltban a kiszemelt cipőhöz, így választva ki a megfelelő méretet a kicsinek. Viszont akárhogy is mérjük le a gyermek lábát, a próbát sosem szabad kihagyni, hiszen akkor dől el minden, amikor látod, hogy a csöppség kényelmesen érzi magát, és szívesen mozog a lábbeliben.

Források:
Táncsicscipő – https://tancsicscipo.hu/2019/05/31/mikor-szukseges-a-szupinalt-cipo/
FejlesztőHÁZ – https://www.fejlesztohaz.hu/cikkarchivum/gyermekcipo.html