Korábbi cikkeinkben olvashattatok arról milyen jó hatással van a kisgyermekekre a közös, családi nyaralás és milyen pozitív élményekkel, emlékekkel gazdagodhat ezáltal, illetve arról mivel érdemes készülni és mik a legfontosabb dolgok, amikre oda kell figyelni mielőtt belevágnánk a kalandba. Ebben az írásban a nyaralásra készülés folyamatáról és az előre tervezés fontosságáról olvashattok bővebben.
Hogyan készüljünk fel a nyaralásra?
Előre tervezés – lehet, hogy először bonyolultnak tűnhet, de minél jobban beleássa magát az ember a programok leszervezésébe, annál inkább megkönnyítheti vele a nyaralását. A tervezés első legfontosabb pontja, hogy figyelembe kell vegyük a gyermek életkorát és ő hozzá igazítani az utazást majd pedig a programokat is. Természetesen, ahogy ezt korábbi cikkjeinkben is olvashattátok, ez nem azt jelenti, hogy a szülők ne választhatnának olyan programot, ami őket jobban érdekli, de mindenképp tekintettel kell legyünk arra, hogy lehet a gyermek számára ez a program csak rövid ideig lesz érdekes, így jobb, ha készülünk egy B tervvel.
A tervezés nem csupán a nyaralás alatt eltöltött időről szól, hanem magáról az utazás megszervezéséről is. Ha úgy döntünk, hogy a kiválasztott hely és az otthonunk közötti távot autóval, repülővel, vagy más járművel közelítjük meg, érdemes felkészülni előre, nehogy váratlan meglepetés érhessen bennünket. Minden járműnek megvan a maga előnye és hátránya – például gyorsaság vagy kényelmesség szempontjából –, ugyanakkor jobb, ha a gyermek igényeihez mérten választjuk ki a megfelelő közlekedési eszközt és így döntünk az utazásunk kényelméről. A következő nagy segítség lehet számunkra, ha a nyaralás előtt listát készítünk arról, hogy mit szeretnénk magunkkal vinni. Egy már beszélni tudó gyermeket könnyen bevonhatunk ebbe a műveletbe, megkérdezhetjük ő mit szeretne hozni magával, ezzel pedig segíthetjük abban, hogy úgy érezze fontos a véleménye, és emellett a nyaralásra hangolódásban is hasznos lehet.

Hogyan válasszam ki a programokat?
A programok megszervezésénél jobb, ha figyelembe vesszük a gyermek napirendjét is igényeit. A napirend nem kőbe vésett és a legtöbb kicsinek más-más igényei vannak egy átlagos napon, de szem előtt kell tartanunk azt, hogy egy környezetbeli változás megviselheti az apróságot, így a szülő által nyújtott biztonság mellett, azzal segíthetjük őt a leginkább, ha a napirendjéhez többnyire igazodva, annak állandó motívumai ugyanúgy megjelennek a kicsi napjában – például nem tolódik a reggeli, az ebéd vagy az uzsonna.
Mielőtt előrelátóan megvennénk a jegyeket a kiválasztott programra – állatkert, cirkusz, múzeumlátogatás – fontos, hogy megértsük: a kevesebb néha több. Egy kicsi gyermek számára is érdekes lehet egy múzeumlátogatás, akárcsak az állatkert és a cirkusz is, de nem ajánlott egy napra sűríteni mind a három programot, még akkor sem, ha kevés időt töltünk a programokat szolgáltató városban. A gyermekeknek időre van szüksége ahhoz, hogy a maguk módján feldolgozzák az élményeket és az új információkat, így, ha egy nap alatt szeretnénk mindent megnézni, azzal feszültséget kelthetünk benne. Nem utolsó sorban elfáradhat annyira, hogy alig tudjunk vele mit kezdeni, így igyekezzünk a kiegyensúlyozottság jegyében megszervezni a nyaralásunkat. Egyik nap programozunk, a következőn pihenünk és így tovább. Ha nem jutott idő mindent megnézni, akkor sincsen semmi baj, jó lehetőség ez arra, hogy később újra visszatérjünk az adott helyre – immár egy idősebb gyermekkel, akinek szintén jó élmény lesz az, hogy felelevenítheti az egykori emlékeit.

Természetesen nem mehet minden úgy, mint a karikacsapás, épp ezért ajánlott a meglévő ötleteink mellé még többet felsorakoztatni, hogy legyen mindig egy B terv amihez bármikor nyúlhatunk, ha szükséges. Ha a gyermek kedve épp nem egyezik a programtervvel, vagy a szülők fáradtak, esetleg az időjárás nem teszi lehetővé a program megvalósítását, legyen egy másik opció, amivel elüthetjük az időt közösen.
Ebbe a tervezés sorozatba is bevonató a gyermek, hiszen ezzel megkezdődik a várakozás időszaka, ami már magába foglal egy élményt, pláne, ha vannak már emlékei arról, milyen egy hosszabb utazás, és mesélünk neki azokról a klassz programokról amik a nyaralás helyszínén várhatják őt.
Ma már sok lehetőségünk van arra, hogy az előre tervezést megkönnyítsük azzal, hogy előre megvásároljuk a kinézett programok belépőjegyeit, ezzel pedig könnyen csökkenthetjük a hosszú várakozási időt, ami nem csupán a gyermekből, de a felnőttekből is könnyen frusztrációt válthat ki.
Mindent egybevetve, a gyerekkel nyaralás remek élmény lehet, mind a kicsi, mind a szülők számára, ha egy kis odafigyeléssel és előre tervezéssel biztosítjuk az egész család számára a felhőtlen pihenés lehetőségét.
A témához kapcsolódó korábbi cikkeinket itt és itt érhetitek el.
Forrás:
https://happyfamily.hu/utazas-gyerekkel-hogyan-tervezzunk-a-kulonbozo-korosztalyokkal/