Sok szülőt megviseli a bölcsődei beszoktatás gondolata, hiszen ez az első alkalom, amikor el kell engedje legféltettebb kincse kezét, és egy számára idegen személyre bíznia. Hogyan készüljünk fel erre a helyzetre, és hogyan készíthetjük fel gyermekünket a bölcsődére? Egy korábbi cikkünkben már olvashattatok a bölcsődeválasztás, illetve a jelentkezés menetéről. A következő sorokban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a beszoktatással kapcsolatban, hogy zökkenőmentesen telhessen ez az időszak.
Miért fontos a beszoktatás?
A bölcsődei beszoktatás egy olyan átmeneti időszak, amely során a szülő és a gyermek együtt ismeri meg az intézményt, ahová a továbbiakban a pici járni fog. Ez egy igazán érzékeny élethelyzet, hiszen ekkor kell először elengednünk a gyermeket, miután hosszabb időn keresztül a család védőburka ölelte őt körül. Ez nem csupán a gyermek életében jelent változást, de a szülők számára is kihívásokkal teli időszak lehet, tekintve, hogy az édesanya is talán ekkor lép vissza a munka világába. Az elválás nehéz lehet, viszont a beszoktatás fokozatossága segíthet abban, hogy kiépüljön bennünk és a gyermekben a bizalom az intézmény, illetve a kisgyermeknevelők felé.

A beszoktatást általában egy családlátogatás előzi meg, ahol a kisgyermeknevelők előzetesen már ismertetik a beszoktatás menetét, így a szülőket és a gyermekeket sem érhetik váratlanul a következő hetek történései. A pedagógusok nagy hangsúlyt fektetnek a beszoktatás megtervezésére, igyekeznek azt a gyermek egyéniségéhez, tűrőképességeihez mérten kialakítani, hiszen számukra is az a legfontosabb, hogy az apróság jól érezze magát velük azután is, hogy a beszoktató szülő már nincs a csoportszobában. Ehhez elengedhetetlen a családlátogatás, ahol a kisgyermeknevelők megismerik a gyermeket, és egy beszélgetés keretein belül felmérik, hogyan segíthetik a lehető leghatékonyabban mind őt, mind a szülőket a bölcsődei beilleszkedésben.
A beszoktatás nem csupán a gyermekről, hanem a szülőkről is szól, hiszen mi sem megnyugtatóbb egy édesanya vagy édesapa (vagy a gondviselő) számára, mint azt látni, hogy gyermeke biztos kezekben és jó helyen lesz az otthoni burokból való kilépés után is. A beszoktatás kezdetén a szülő folyamatosan segíti gyermekét ennek az új helyzetnek a megismerésében, majd lassan átengedi ezt a szerepet a pedagógusnak, miközben végig a háttérből figyeli a történéseket. Az első, közösen átélt napok biztos alapot szolgáltatnak a gyermeknek, aki a szülei bizalmából építkezve szeretettel és érdeklődéssel tud fordulni a későbbiekben a kisgyermeknevelőkhöz, elfogadva a közeledésüket és a segítségüket. Tehát elmondható, hogy a beszoktatás legfontosabb része a szülő, a gyermek és a kisgyermeknevelő között kiépített bizalom. Ez a bizalom az alappilére a későbbi közös együttműködésnek, amely átsegítheti a kicsiket a nehezebb, sírósabb időszakokon, és erőt adhat a szülőnek a mindennapokban, mivel tudja, gyermeke jó kezekben van.
Hogyan készüljünk a bölcsődei beszoktatásra?
Manapság számtalan forrásból gyűjthetünk információt a bölcsődei beszoktatásról, többek közt az intézmények honlapján is elérhető egy, az adott bölcsődére érvényes beszoktatási kisokos, így érdemes ezeket átböngészni, hogy tájékozódjunk az előttünk álló időszakról. A kisgyermeknevelők is segítségünkre lehetnek a felkészülésben, az első találkozások alkalmával tanácsokat kérhetünk tőlük, ők pedig készségesen a segítségünkre is lesznek abban, hogyan készüljünk fel a beszoktatásra.
Viszont itt van néhány jó tanács, ami előzetesen segíthet bennünket a felkészülésben:
Az érzelmi ráhangolódás nagyon fontos, mivel nem csupán a gyermek számára nehéz időszak ez, a szülőnek is fel kell készülnie az előtte álló új életciklusra. A tájékozódás, az olyan ismerősökkel való beszélgetés, akiknek gyermeke szintén beszoktatás előtt áll, vagy már túl van rajta, segíthet bennünket abban, hogy kissé nyugodtabban nézzünk szembe ezzel az élethelyzettel.
A gyermeknek is érdemes a bölcsődéről mesélni: a játékokról, a lehetséges új barátokról, a kisgyermeknevelőkről, akikkel együtt játszhat majd, amikor a szülőknek dolgozni kell menniük. Fontos, hogy minden esetben pozitívan jellemezzük az intézményt, hiszen ezzel tudjuk megerősíteni a gyermekben, hogy biztonságos helyre kerül majd, ahol jó dolgok várják őt.
A ráhangolódást segíthetjük még mesekönyvekkel, ugyanis egyre felkapottabbá válik a beszoktatás témaköre, amivel kapcsolatban számtalan remek alkotás született már. Ilyenek például Gyöngyösi Katalin Vár a bölcsőde és Bölcsődés vagyok című könyvei, illetve a Berci és Bori óvodába megy Liane Schneidertől. Ezeken kívül különböző segítő könyvekkel is találkozhatunk a könyvesboltok polcain, amik más-más szempontból igyekeznek megkönnyíteni az elválást, így érdemes ezeknek is utánanézni.

A gyermek megismerését segíthetjük azzal is, ha – amennyiben időnk engedi – ellátogatunk a bölcsődéhez, megnézzük kívülről, és elmeséljük a gyermeknek, hogy hamarosan ide fog járni, és együtt játszhat majd a gyerekekkel az udvaron, megmászhatja a legnagyobb mászókát vagy kipróbálhatja a legszebb csúszdát. Ezek a feltételes élmények elraktározódnak a kicsiben, és sokkal nagyobb örömmel érkezik majd egy fáradtabb napján is, ha meglátja azt a szép csúszdát, amiről korábban meséltünk neki.
Nagy segítség lehet a gyermeknek és a szülőnek is, ha a saját napirendjüket fokozatosan a bölcsődei napirendhez igazítják. A bölcsődei napirendről a kisgyermeknevelőktől, de az intézmény honlapján is tájékozódhatunk; a bölcsőde megkezdése előtt érdemes egy kicsit a bölcsődei napirendhez igazodni, hogy a gyermek számára ismerős időbeosztással találkozzon, így például tudja, mikor érkezik a reggeli, mikor fog játszani, mikor történik pelenkacsere. Ez is biztonságot nyújt számára, hiszen az otthon eltöltött pillanatokra emlékezteti majd, ami megnyugtatja akkor is, ha a szülő épp nincs mellette.
Láthatjuk, hogy a beszoktatás nagyon fontos szerepet játszik a gyermek bölcsődei életének megkezdésében. Ennek köszönhetően könnyebben alkalmazkodhat az új helyzetekhez, az új környezethez, az idegen gyermekek jelenlétéhez, hiszen minden az ő egyéni igényei figyelembevételével történik.
A beszoktatás menetéről bővebben a következő cikkünkben olvashattok.
Segítő könyvek listája: https://egigero.hu/tedd-konnyebbe-bolcsode-es-ovodakezdest-ezekkel-mesekonyvekkel#sthash.rHJDKSLx.dpbs
Bölcsődei beszoktatás 5 szelíd lépésben: https://verdesdora.hu/bolcsodei-beszoktatas/