Mára már igen sok helyen elérhetőek szakemberek által is használt mozgásfejlesztő játékok, amik segítségével játékosabbá és érdekesebbé tehetjük a mozgásfejlődés fázisait. Ezek a játékok egyaránt hasznosak egy mozgásában tipikus ütemben fejlődő és egy fejlesztésre szoruló gyermeknek is. De mit vegyek neki? Hogyan válasszam ki a megfelelő eszközt? Cikkünkben választ kaphattok ezekre a kérdésekre!
Miért jók a mozgásfejlesztő játékok?
Gyermekünk születésétől kezdve új és ismeretlen ingerek érik, amelyek a kíváncsiságát felkeltve elérik, hogy tenni akarjon a tudás, vagy az ismeret megszerzéséért. A mozgásfejlődésben hatalmas motiváció egy gyermeknek a színes, változatos játékoktól és ingerektől gazdag környezet, és mire feleszmélünk, a kicsi már fut, ugrál és napja nagy részét mozgással kevert vagy mozgásos játékok töltik ki. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyermekek mozgásfejlődésének egyedi üteme van, ha ki- vagy lemaradást tapasztalunk fontos, hogy mielőbb szakemberhez forduljunk, aki pontos képet adhat gyermekünk állapotáról.
Egy mozgásfejlesztő játék lényege, hogy játékos formában segítse a gyermeket anélkül, hogy a kicsi kényszernek élné meg a használatát. Ezek az eszközök képesek megszerettetni a gyermekkel a mozgást vagy érdekesebbé varázsolják a hétköznapokat. Hiszen lássuk be, nem minden időjárási körülményben tudjuk lehetővé tenni, hogy minél több ideig tartózkodjunk a szabadban, a négy fal közé szorulva pedig remek lehetőség a nagymozgások és az aktivitás kiélésére, ha rejtőzik otthon egy olyan mozgásfejlesztő játék ami hosszabb időre is képes lekötni a gyermek figyelmét.

Mindemellett a mozgásfejlesztő játékok használatával segíthetjük gyermekünk mozgásfejlődésének megalapozását, ugyanis egyes eszközök segítenek az egyensúlyérzék fejlődésében, míg más tárgyak a koordinációt hivatottak javítani. A mozgásos tevékenységek során a gyermekek nem csupán a motorikus képességeiket, hanem a problémamegoldó képességüket, illetve a társas készségeiket is fejlesztik. Így hát elmondható, hogy a mozgásfejlesztő játékok nemcsak szórakoztatóak, de fontos szerepet játszhatnak egy kisgyermek fejlődésében.
Mi alapján válasszak játékot?
Minden szülő a legjobbat szeretné a gyermekének, viszont a mozgásfejlesztő játékok kínálata óriási és könnyen útvesztőbe futhatunk a keresgélésünk közepette, így íme néhány hasznos tanács, ami alapján felmérhetjük mik azok az eszközök, amikre szükségünk lehet.
Elsődleges szempont mindig a gyermek életkora, de leginkább a fejlettségi szintje legyen. Bizonyos eszközök használatához a kicsinek muszáj elérnie egy fejlettségi szintet, különben a játék akár veszélyes is lehet rá. Az interneten böngészve vagy az áruházak, boltok polcain látott mozgásfejlesztő eszközökön kötelező feltüntetni a korosztályi ajánlást, emellett pedig érdemes a funkcióját, fejlesztési területét is alaposan átolvasni, ezzel döntve el, hogy gyermekünk már készen áll a használatára, vagy sem. Egy túl bonyolult eszköz, amihez a kisgyermek még nem elég érett, bosszúságot vagy frusztrációt válthat ki, ami után előfordulhat, hogy érdektelenné válik a játék iránt.

Mindezek után érdemes jobban megnézni az eszköz minőségét. Akár ismerősök ajánlását is elfogadhatjuk, de fontos – amennyiben ez lehetséges –, hogy mi magunk vegyük szemügyre a játékot. Egy mozgásfejlesztő játéknak strapabírónak, masszívnak kell lennie ahhoz, hogy a folyamatos terhelést és használatot jól állja, így a legjobb, ha természetes anyagokból készül: fából, vászonból stb. Természetesen a jól megmunkált műanyag játékok és a gumírozott eszközöktől sem szabad elzárkózni, de fel kell készülni arra, hogy ezek élettartama jelentősen rövidebb, mint a korábban említetteké.
A választást még nagyban megkönnyíti, ha a korábban felsoroltak mellett elgondolkozunk azon, hogy milyen fejlődési területet szeretnénk erősíteni. Futás, ugrálás, egyensúlyozás vagy mászás? Lehetőségünk van arra, hogy a mozgásforma alapján keressük meg a megfelelő eszközt a gyermekünknek, amivel, és a korábban ajánlott lehetőségekkel egybevetve könnyebben tájékozódhatunk a megannyi játék és fejlesztési lehetőség között.
Mozgásfejlesztő játékok otthonra
Fontos, hogyha mozgásfejlesztő játékokat vásárolunk és azt otthoni környezetben szeretnénk a gyermekünk számára biztosítani, figyelembe kell vegyük, hogy a játék mellett nagy mozgástérre van szüksége a kicsinek, hogy szabadon próbálkozhasson és gyakorolhasson az eszközzel.
A mozgásfejlesztő játékok közül az egyik legjobb otthoni választás például az egyensúlyozó hinták – vagy más néven Montessori hinták – amik több funkciót és fejlesztési területet is képesek ellátni. Ezeknek a hintáknak a lényege, hogy a kiképzésük lehetővé teszi, hogy nem csupán hintaként, de átfordítva akár mászókaként, vagy csúszdaként is használhassuk őket. A kapaszkodóik remek támaszt biztosítanak akár a mászókázáshoz, akár egy állva hintázáshoz. Ez az eszköz egyszerre fejleszti az egyensúlyt, a helyes testtartást és a koordinációt is.
Ennek egy kissé egyszerűbb változata az egyensúlyozó pad – vagy Tündérpalló –, ami hasonló elven alapul, viszont nincs kapaszkodója. Ez egy hajlított falap, aminek az egyik oldala általában szövettel borított, hogy biztosítsa a gyermekek számára az anyagokkal való ismerkedés lehetőségét. A padot felfordítva remek mászóka lehet belőle, vagy akár alagútnak is használható.

Nagyszerű választás lehet otthonra egy érzékelő korong szett, vagy egy szenzoros ortopédiai készlet beszerzése is. Ezek az elemek különböző felszínű elemek – és ezeket általában összekapcsolhatjuk – amik a talp és a tenyér érzékelés fejlődését segítik, illetve a különböző felületek (érdes, szúrós, puha stb.) megismerését. Hasznos tanács lehet, hogyha nem szeretnénk ilyesmire költeni, ezeket otthon is elkészíthetjük gyermekünknek, pusztán a kreativitásunk szab határt annak milyen felületű elemekkel örvendeztetnénk meg a kicsit.
Végül, de nem utolsó sorban a gyermek méretének megfelelő gimnasztikai vagy jóga labda is remek fejlesztési lehetőség lehet. Ezt a szülővel együtt használva a közösen eltöltött minőségi időt is növeli, nem beszélve az egyensúly, a koordinációs képességek és a helyes testtartás fejlesztésről.
Források:
https://www.vvz-jatszoterek.hu/cikkek/mozgasfejleszto-jatekok-ovodasoknak
https://autishop.hu/Mozgasfejlesztes/belteri-mozgasfejleszto-eszkozok
https://www.brendon.hu/milyen-a-jo-babajatek-mozgasfejleszto-jatekok-kicsiknek-blog-x-345