A szájápolás és a fogmosás nem csupán a felnőttek számára fontos. A gyermekek tejfogainak ápolását jobb, ha minél hamarabb elkezdjük, így nem csupán a fogaik állapotát védhetjük, de a higiéniai szokásokat is megismertethetjük a kicsikkel. De mikortól érdemes elkezdeni? Milyen eszközöket használjunk? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keresünk választ.
Mikortól érdemes elkezdeni a fogmosást?
Sokan ugyan azt gondolhatják, hogy a tejfogak ápolása nem olyan fontos, mint a maradandó fogaké, ellenben ez az állítás téves. A fogszuvasodás már a tejfogakat is képes megtámadni, ami megfelelő kezelés nélkül további szájhigiéniai, illetve fogászati problémához vezethet.
A szájhigiéniát a felnőttek többsége leginkább a fogmosással azonosítja, így ha egy gyermek kerül szóba, sokan megijednek attól, hogy egy csecsemő szájába fogkefét adjanak, hiszen még olyan kicsike. A szájápolási szokásokat viszont mihamarabb elkezdjük, annál könnyebb lesz beépíteni a gyermek napirendjébe, mindennapjaiba, és nem tiltakozik majd, ha a fokozatosság helyett csak a pici kezébe adunk egy fogkefét és fogkrémet.
A fokozatosság megvalósulását segíthetjük azzal, ha már az első fogak megjelenése előtt gondoskodunk gyermekünk szájápolásáról. Ilyenkor elég csak egy, az ujjunkra tekert gézlappal óvatosan átdörzsölgetni az ínyét vagy a szájüreget – természetesen ügyelve arra, hogy a nyelve hátulját ne érintsük, nehogy öklendezni kezdjen ettől.
Az első fogak áttörésekor – ami általában 6 hónapos kor körül történik, ugyanakkor ez eltérő lehet minden gyermeknél – kezdődik meg igazán a fogmosás rituáléja, de még ekkor sem szükséges azonnal fogkefét beszerezni, ugyanis az apró fogacskák tisztítását akár egy fültisztítópálcikával is elvégezhetjük. Ebben az időszakban elég naponta egyszer vagy kétszer áttörölni a fogakat, továbbra is ügyelve arra, hogy ne okozzunk kellemetlenséget a gyermeknek, és pozitív élményként élje meg a fogmosás műveletét. Innentől kezdve a fogzás alatt is érdemes folytatni a fogmosás gyakorlását, hiszen a bizsergő ínynek is jó érzés lehet a dörzsölés, ezzel pedig segíthetjük is, hogy a fog hamarabb áttörhessen.

A további fogak megjelenése után, általában 10-12 hónapos korban már érdemes lehet gondolkodni a fogkefére való áttérésről, hiszen ebben a korban már a gyermek is képes azt megfogni, így odaadhatjuk neki, hogy ismerkedjen vele. Ekkor már fokozottan érdemes akár két alkalomra emelni a napirendben a fogmosást, hogy a kicsi minél jobban hozzászokhasson.
Hogyan és mivel mossam a gyermekem fogát?
Amikor készen állunk a fogmosás szokásának kialakítására, a legfontosabb a megfelelő eszközök beszerzése, melyek már egészen csecsemőkortól biztosítják a gyermekek fogainak épségét.
Az első fogak megjelenésekor a már korábban kiemelt fültisztítópálcika is igazán hasznos lehet, de mára már sok helyen beszerezhetőek olyan ujjra húzható bábok vagy gumianyagból készült kefék, amikkel könnyen tisztíthatjuk gyermekünk fogait. Ezek az eszközök nem sértik fel az ínyét, sem a száját, könnyű anyagból készültek, ami hozzájárul az egészséges szájápolás elsajátításához.
Nagyon fontos kiemelni, hogy a gyermek 10-12 hónapos koráig – az ismerkedés fázisában – inkább vízzel ajánlott nedvesíteni ezeket az eszközöket a fogkrémek fluorid tartalma miatt, mivel nagy az esélye annak, hogy a gyermek le fogja nyelni a fogkrémet – pláne, ha még finom is. A gyermek egyéves kora körül már megjelenhetnek az első fogkefék, melyekkel igazi élménnyé varázsolhatjuk a kicsi számára a fogmosást. Minél színesebb, kívánatosabb a fogkefe, annál érdekesebb lesz számára a cselekvés. Fontos, hogy az eszköz jól illeszkedjen a gyermek kezébe, és marokra tudja fogni azt, ezzel még a keze finommotorikájának fejlődését is segíthetjük.
A fogkrémek között akadnak fluoridmentes paszták is, melyekből szintén nem ajánlott egy rizsszemnél nagyobb adagot nyomni a gyermek fogkeféjére, hiszen fontos, hogy ne csak a fogkrém finom íze miatt akarjon fogat mosni.
Ettől függetlenül hagyjuk játszani, hagyjuk ismerkedni, és hagyjuk, hogy a maga módján kiélvezze a fogmosást – ez persze semmiképp sem azt jelenti, hogy hagyjuk egyedül a gyermeket fogmosás közben, hiszen a fulladásveszély itt sem elhanyagolható.
Illetve ne feledkezzünk meg a példamutatásról sem, hisz a gyermek utánoz, és elsődleges mintaként a szülőket fogja követni.

Kettőéves kor körül, ha a gyermeknél már jól kialakult a fogmosás szokása, és szívesen próbálkozik vele egyedül is, bevezethetjük a nagyobb fogkrémadagokat, amik immár egy borsószem nagyságúak is lehetnek. Ekkor már próbálkozhatunk azzal, hogy megmutatjuk a gyermeknek, milyen mozdulatokat alkalmazzon, hogy ezzel is elsajátíthassa a helyes fogmosás technikáját, illetve játékos módon akár egy homokórával mérve rávehetjük arra is, hogy addig sikálja a fogacskáit, míg az utolsó homokszem is lepergett az órából. A hangsúly a játékosságon van, illetve azon, hogy a kicsi számára élvezhető legyen a tevékenység.
Általában hatéves kor körül jelennek meg az első maradandó fogak, így innentől még fontosabbá válik a gyermekek szájhigiéniája. Egy jól kialakított fogmosási rituáléval, a rendszeres és fokozatos hozzászoktatással elkerülhetőek a fogproblémák, viszont ajánlott a fél- vagy évenkénti fogorvosi szűrés, ahol a gyermek egy szakembertől is tájékoztatást kaphat a megfelelő szájápolási technikákról.
Forrás:
https://miluklub.hu/tudastar/cikk/baba-fogapolas-az-elso-evben-bf