A gyermekek nagy többsége nagyon szereti az állatokat. Adódjon ez a szülőtől eltanult mintából vagy ösztönös belső késztetésből, sok apróság képes elolvadni, ha meglát egy aranyos kiskutyust, vagy egy kedves kiscicát. Ha előhozakodnak a „Kaphatok egy….?” kérdéssel, mégis mit válaszoljunk rá? Mi a legmegfelelőbb időpont egy gyermek életében a kisállat tartáshoz és milyen pozitívumokat nyerhet ezáltal? Ebben a cikkben segítünk, hogy felkészült döntést hozhassatok és tudjátok mire kell odafigyelni a kisállat választásnál, ha komolyan fontolóra vennénk a dolgot!
A kisállatok gyermekekre gyakorolt pozitív hatásai
A kisállatok, ahogy a felnőttekre, úgy a kisgyermekekre is jó hatással vannak, ha hagyjuk, hogy az életük részévé váljon az állatról való gondoskodás és lehetőséget nyújtunk a biztonságos együttélésre.
A Maslow szükséglethiearchia alapján a fiziológiai szükségletek – például az éhség és szomjúság kielégítése – után rögtön a biztonság és a védettségre való törekvés áll, mely szükségletünk kiteljesedését a család nyújtotta védőöv mellett egy háziállat jelenléte is képes erősíteni. Magyarul, egy kisállat segíthet a napközben felgyülemlett stresszt vagy frusztrációt eloszlatni és közelségük, jelenlétük biztonságot nyújtó érzéseket keltenek bennünk és a gyermekekben is. Ez a szempont különösen fontos lehet egy kissé szorongó, visszahúzódó apróság esetében, hiszen az állatnak nincsenek elvárásai felé, úgy szereti kicsi gazdiját, ahogy van.
Túlhajszolt világunkban, ahol a gyermekeket gyakran versenyszerűen egymáshoz mérik, ez pedig láthatatlan stresszt helyez a vállaikra, hatalmas kincs egy olyan két- vagy négy lábú társ/barát, aki nem ítélkezik fölöttük, de ott van mellettük, ha játékra vagy vigasztalásra van szükség, mindeközben pedig nem vár el semmit a feltétlen szeretetünkön kívül – ez természetesen függ az állat fajtájától is.
Egy állat mellett a gyermek társaskapcsolatai is fejlődhetnek, formálódhatnak, hiszen lesz egy pont az életében, amivel szívesen dicsekszik, amiről mesél, ezzel pedig a mások felé irányuló kommunikációja is hatalmas változáson megy majd keresztül.

Mindemellett nem szabad megfeledkezni arról, hogy egy háziállat mellett, a gyermek számtalan dolgot tanulhat a másokról való gondoskodásról, ha a korának megfelelően bevonjuk őt a kisállat körüli teendőkbe. A mindennapok alatt megtapasztalhatják, hogyan kell etetni és itatni a kisállatot, hogyha beteg, akkor őt is el kell vinni orvoshoz, mint ahogy őket is viszik a szüleik, vagy ha a kisállat fél, akkor nekik kell őt megvigasztalni, nem pedig fordítva. Ez egy nagyszerű tanulási lehetőség, ami már korán elülteti a gondoskodás legfontosabb alapjait a gyermekben és egyben fejlődik az empátiája, nem csupán az állatok, de az emberek irányába is.
A gondoskodás mellett a kisállattartás a felelősség tudat megjelenését és erősítését is segítheti gyermekünkben. A felsorolt teendőkbe való bevonódás által megtanulják, milyen felelősnek lenni egy másik élőlényért, azáltal, hogy a saját szükségleteit – például, hogy kicsit később építek sínpályát a vonatnak – kis ideig a háttérbe szorítják, míg az állattal foglalkoznak – például adnak neki enni.
A felelősségtudat mellett a gyermek az állattartás rejtelmeinek elsajátításával önzetlenséget és türelmet is tanul, ami a csöppség közösségbe kerülésekor hatalmas előny más társaival szemben, hiszen könnyebben alkalmazkodik az új helyzetekhez és kevésbé viseli meg egy konfliktushelyzet megoldása. Egy kisállat jelenléte a családban nem csak biztonságot nyújt az apróságnak, nem csak egy társ a mindennapjaiban, hanem egy tanító is, aki mellett játszva, elég korai életkorban sajátíthat el számára új készségeket és ismerkedhet meg olyan tulajdonságokkal, amikkel más kortársai esetleg még nem rendelkeznek.
Mivel jár, ha kisállatot szeretne gyermekünk?
A számtalan gyermekekre gyakorolt pozitív hatás mellett, viszont fontos hangsúlyozni, hogy egy kicsi élőlényt engedünk az otthonunkba, aki nem csak egy játék, amit ha meguntunk arrébb rakjuk és nem foglalkozunk vele tovább. Így érdemes alaposan átgondolni azt, hogy a gyermekünk és mi is készen állunk-e arra, hogy állatot tartsunk.
Az állatot nem csak a gyermeknek vesszük, hiszen ő még nem lesz képes teljeskörűen ellátni a két- vagy négylábú körülötti teendőket, – pláne, ha még egészen kicsi gyermekről beszélünk – sokkal inkább a mi felelősségünk lesz, hogy gondoskodjunk leendő házikedvencünkről.
Ha a gyermek már nem érdeklődő az állattal szemben, ha nem szeretné elvégezni a körülötte adódó feladatokat, nem szabad emiatt büntetni vagy megharagudni rá. Próbáljuk meg inkább csökkenteni a feladatait, több játékra ösztönözni az állattal, vagy példát mutatni számára, mi hogyan csináljuk, hátha ezzel újra kedvet kapna a kiskedvenc körüli teendők ellátására.

Egy későbbi cikkünkben olvashattok majd arról, hogyan ajánlott gyermekünk számára állatot választani, de fontos, hogy sokat beszélgessünk a gyermekkel az érkező apróságról és még fontosabb, hogy kikérjük az ő véleményét is. Természetesen a döntő szó a miénk, mi ismerjük a gyermek erősségeit és gyengeségeit, mi tudjuk mekkora azaz összeg amit rá tudunk szánni egy háziállatra és első sorban mi tudjuk, hogy képesek leszünk-e beilleszteni a család ritmusába egy pörgős kiskutyát, vagy egy nyugodtabb természetű szárazföldi teknőst.
Döntsünk átgondoltan és számoljunk azzal, hogy azaz állat akár több tíz évig is mellettünk, illetve gyermekünk mellett lesz. A gyermek ezáltal együtt nő fel az állattal, számtalan pozitív tapasztalatot és készséget szerez általa, majd vele együtt megtanulja az elengedés és a gyász folyamatát is. Fontos, ha már öreg, vagy beteg az állat, hogy a gyermeket felkészítsük arra mi történhet vele, és korának megfelelően elmondjuk mi történt vele, ha a kisállat már nincs velünk. Ez is az életünk velejárója, egy tanulási, fejlődési helyzet, amivel jobb esetben először a kisállatával kapcsolatban találkozik a gyermek.
De ne feledjük, ha felelősséget vállalunk egy állatért, azzal mi mindent adhatunk át a gyermekünknek és mi mindent kaphatunk mi azáltal, hogy látjuk, boldog apróságot nevelünk, a boldog új pajtásával együtt.
Forrás:
https://www.happypet.hu/l/gyerek-3
https://megoldaskozpont.com/csalad-es-gyermek/kisallat-gyermekeknek