Korábbi cikkünkben olvashattatok arról milyen pozitív hozadéka lehet egy gyermek életében egy kisállatnak. Ilyenkor viszont azonnal felmerülhet a kérdés, hogyan válasszuk ki a gyermek és a család számára tökéletes háziállatot? Miket vegyünk figyelembe mielőtt hazahoznánk családunk legújabb tagját? A következő sorokban ebben próbálunk segítséget nyújtani nektek!
Mit vegyünk figyelembe a kisállat kiválasztásakor?
Mielőtt hirtelen felindulással hazaállítanánk egy kisállattal, talán az egyik legfontosabb tényező, amit szükséges figyelembe vennünk, az gyermekünk életkora. Hiszen egy picúr mellé nem biztos, hogy illik egy kiskutya, aki legalább akkora figyelmet igényel, mint a gyermek. Így mindenekelőtt a legfontosabb, hogy mérlegeljünk, gyermekünk életkora megfelelhet-e az általunk – vagy a gyermek által választott – állathoz, vagy képesek leszünk-e összeszoktatni őket és mi magunk is megtaláljuk az egyensúlyt a gyermek- és állatnevelés libikókáján.
Ebből adódóan érdemes azt is átgondolni, hogy mennyi időt és energiát tudunk az állatra fordítani, hiszen a korábban említett példát alapul véve, egy kiskutya folyamatos nevelést igényel, hogy képes legyen beilleszkedni a családunkba, míg néhány akváriumban tartott hal nem igényel felügyeletet és állandó játéktevékenységet. Ugyan nehéz lehet megállni, mikor a gyermekünk kiskutyus után áhítozik, mégis fontolóra kell vennünk azt, hogy tudjuk-e biztosítani az állatnak a megfelelő körülményeket, ezzel együtt pedig a gyermeket is bevonni az állat körüli teendőkbe – amiről korábbi cikkünkben már olvashattatok.

Az állat körüli teendőkbe természetesen nem csupán a simogatás, a játék és a móka tartozik bele, hanem az élelem, felszerelések – kutyáknál hámok, pórázok, játékok, macskáknál kaparófák, stb. -, vagy az orvosi ellátás is. Mindezek mai világunkban egész borsos árakat ölthetnek, így fontos előre látnunk mekkora azaz összeg, amit az állatra tudnánk fordítani, így pedig könnyen behatárolhatóvá válik, hogy milyen állatfaj irányába mozdulhatunk, ha kisállatot szeretnénk családunknak és gyermekünknek. Érdemes ilyenkor hosszú távon gondolkozni és nem csupán a nagyobb költséggel járó első beruházást látni, hanem az állattartással járó havi költségeket is. Ugyanis akadnak olyan állatok, akiknél a kezdeti magas összegek hamar visszacsökkennek, mivel előfordulhat, hogy a táplálása nem kerül horrorisztikus költségekbe.
Nem utolsó sorban érdemes figyelembe venni, hogy előfordulhat, hogy gyermekünk vagy mi magunk esetleg allergiásak vagyunk a kiszemelt állat szőrére, vagy a poratkára. Ennek elkerülése érdekében érdemes allergia vizsgálatot csináltatni, vagy, ha lehetőségünk engedi és a bővebb családi körben vagy barátoknál hasonló kisállat van a háznál, látogassuk meg őket, hogy megbizonyosodjunk róla, nem áll fenn az allergia veszélye.
Ez egyben remek lehetőség lehet arra is, hogy információt gyűjtsünk az állat tartásáról, a gyerekekkel való kapcsolat kialakításáról. A legfontosabb tényező, hogy a döntés ne csak arról szóljon, hogy „melyik a legcukibb” állat, hiszen egy gyermek számára egy zsiráf épp annyira aranyos lehet, mint egy kiscica. Fontos, hogy tudatosan átgondolt döntést hozzunk ami az egész család számára örömöt okoz és nem válik teherré idővel.
Először mindenképpen tájékozódjunk az általunk kiválasztott állatról, ismerjük meg a természetét, ebben pedig számtalan lehetőséget nyújt számunkra az online tér, ahol egyetlen kattintással felmérhetjük azt, hogy gyermekünk inkább cicás vagy kis teknősös gazdi legyen.
Milyen kisállat való különböző életkorú gyerekek mellé?
Fontos leszögezni, hogy minden gyermek más és más, ez a felsorolás pedig csupán az átlagos életkori sajátosságok alapján összeállított, és nem tartozik bele az, hogy a családdal a kicsi születése előtt együtt élt-e már egy kisállat.

Csecsemő- és kigyermekkorban (0-3 éves életkor) a gyermek még nem igazán érti a saját mozgásainak és viselkedésének következményeit. A kézmozdulatok hirtelenek lehetnek, gyakori a húzás, nyomás, kiabálás – ezek pedig stresszt okozhatnak egy állatnak. Fontos, hogy a kisállat biztonságos, türelmes és kevésbé reaktív legyen, illetve hogy a szülő mindig jelen legyen és felügyelje az állat és a gyermek közös tevékenységét.
Az ebben a korban ajánlott kisállatok:
- Akváriumi halak – megnyugtató látványt nyújtanak, nem igényelnek fizikai kapcsolatot, ezáltal ideálisak megfigyelésre. Színeik lenyűgözik a gyermekeket és szívesen becsatlakoznak az etetésbe, hiszen ellátásuk nem igényel sok bonyodalmat.
- Macska (idősebb, nyugodt) – ha a macska jól szocializált, türelmes, és van elvonulási lehetősége, akkor kellemes társa lehet a babának.
- Kisebb kutya (nagyon nyugodt természetű) – csak szülői felügyelettel, és ha az állat tolerálja a kisgyermeket, erről mindenképpen tájékozódjunk előre.
Kerülendő:
- Túl kicsi rágcsálók (hörcsög, egér), mert törékenyek és a gyerek könnyen megsértheti őket, illetve veszélyben érezve magukat megharaphatják a gyermeket, ami fertőzésveszélyt hozhat magával.
- Nagyon aktív vagy izgága állatok, akik túl intenzívek lehetnek egy kisgyermek számára.
A 0–3 éves korosztályban a gyermek még nem igazán „gazdája” az állatnak, sokkal inkább szemlélője. Ilyenkor az állattartás elsődlegesen a szülők vállán nyugszik. Az állat lehet egy pozitív ingerforrás, nyugtató látvány, és a kötődés alapjainak kialakulását is elősegítheti, ahogy azt korábbi cikkünkben is olvashattátok.
Óvodás korban (3-6 év) a gyerekek már elkezdik megérteni az állatokkal való kíméletes bánásmód alapjait, de még nem képesek önállóan gondoskodni róluk. A szülők aktív jelenléte továbbra is kulcsfontosságú az állat és a gyermek kapcsolatában.
Az ebben a korban ajánlott kisállatok:
- Halak – látványosak, nem igényelnek fizikai kontaktust, könnyen gondozhatók.
- Tengerimalac, nyugodt nyuszi – barátságosak, de a fogásukat és simogatásukat felügyelni illetve tanítani kell a gyermeknek.
- Idősebb, türelmes macska – már némi interakció is kialakulhat a gyerekkel.
Kisiskolás korában (7-10 év) a gyermek már sokkal tudatosabban viszonyul az állatokhoz, képes következetesebb gondozásra is – természetesen szülői támogatással.

Az ideális kisállatok ebben a korban:
- Tengerimalac, nyúl – könnyen megszerethetők, jól reagálnak a szeretetre.
- Macska – önálló, de ha megszokta a gyermeket, igazi társ lehet.
- Kisebb kutyák – mindenképpen tájékozódjunk előre, hogy a kutyus mennyire gyerekbarát és tolerálja-e az esetleges hangoskodást, hirtelenebb mozdulatokat.
A nagyobb gyermekek (11 évestől idősebbek) már képesek valódi gazdává válni. Részt tudnak venni az etetésben, takarításban, sétáltatásban, és jobban odafigyelnek az állat igényeire.
Az ideális kisállatok ebben a korban:
- Kutyák – akár nagyobb testű, aktívabb fajták is megfelelőek lehetnek.
- Macskák – különösen, ha a gyermek nyugodtabb, empatikus természetű.
- Madarak, hüllők – különleges érdeklődésű gyerekeknek jó választás, de ezek az állatok speciális tartást igényelnek.
A kisállat a család része lesz – így ne kapkodjuk el a döntést. Legyen közös élmény a kiválasztása, a róla való tanulás, érdeklődés, az első etetés, a játék, a gondoskodás. Egy kisállat nemcsak szeretetet ad, hanem megtanít figyelni a másikra, törődni, és örülni az apró dolgoknak. És ez az egyik legszebb ajándék, amit a gyerekünk kaphat.
Forrás:
https://sporolok.blog.hu/2019/05/27/haziallat_gyerek_melle
https://babafalva.hu/igy-valassz-kisallatot-a-csalad-szamara/#ref