Sok helyen olvasni, hogy a szülők még a gyermekük születése előtt azon gondolkoznak, hogy velük aludjon-e a gyermek, vagy a gyerekszobában egy külön ágyban. Annak a gyakorlata, hogy a szülők és gyermekek egy ágyban alszanak, egyre elterjedtebb, és nem csupán praktikus megoldás lehet a kisgyermek gondozásánál, hanem érzelmi és fejlődési előnyökkel is járhat. De vajon mindenki számára ideális ez a helyzet? Cikkünkben utánajárunk, mik az előnyei és hátrányai!
Az együttalvás előnyei
A gyermekkel közös ágyban történő alvásnak számtalan előnye van mind a szülőkre, mind a gyermekre való tekintettel. Együttalváskor a szülő közelsége nyugtatóan hat a gyermekre, hiszen részéről természetes ösztön az ébrenléti időszakban a felnőtt keresése, akitől a vigaszt, a simogatást vagy az étkezést várja. Az együtt töltött éjszakai ébredésekkor a közvetlen közelség segíthet a gyermeknek, hogy újból álomba merüljön, ezáltal pedig az éjszakák zökkenőmentesen – újszülötteknél és csecsemőknél csak a megszokott ritmus szerinti ébredésekkel – teljenek. A szülő számára sincs pihentetőbb egy átaludt éjszakánál, és ugyanez igaz a gyermekekre is. A közös alvás lehetővé teszi, hogy a kicsik és szülők is kipihenten ébredjenek, és nyugodtan, frissen vágjanak neki a következő napnak.
Fontos kiemelni, hogy a szülők közelsége nem csupán a pihentető alvást segíti elő, de nagyban hozzájárul a kötődés alakulásához. A közelség okozta érintések, az alvás előtt együtt töltött minőségi idő, a szülő reakciókészsége mind-mind segíti a gyermek biztonságérzetének kiépülését, amely elengedhetetlen a szülő-gyermek kapcsolat elmélyüléséhez.

A nyugodtabb éjszakai együttalvást nagyban segíti az is, hogy az alvás alkalmával a gyermek teljesen ráhangolódik a szüleire. Alvás közben ugyanis képes átvenni a légzésük ütemét, így elkerülhető a légzéskimaradás, mindemellett pedig a felnőtt számára is megnyugtató a tudat, hogy bármilyen neszre vagy zajra képes azonnal reagálni, hiszen ott fekszik mellette gyermeke.
Anyatejes táplálás esetén a közösen töltött éjszakák nagyban megkönnyíthetik az édesanya dolgát, hiszen nincs szükség elhagyni a szobát, és a gyermeknek sem kell sok időt ébren töltenie, míg az anyukája odaér hozzá. Az ágyban, a közelség okozta helyzetnek köszönhetően a gyermek és a szülő is nyugodtabban pihenhet el az étkezést követően. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az együttalvás a baba közelségének köszönhetően fokozza a tejtermelést, így egy szoptatással küzdő édesanyát kifejezetten segíthet a gyermekével közös alvás.
Az együttalvás hátrányai
A számtalan pozitívum mellett nagyon fontos számba venni a többségében szülőket érintő hátrányokat. Alvás közben a gyermekek mozgolódása, helyezkedése illetve az ébredései zavarhatják a szülőt a pihenésben; ez egy olyan új élethelyzet, amihez alkalmazkodni kell, de nem szabad elfelejteni, hogy a gyermek igényei mellett a sajátjainkat is figyelembe kell vennünk, hiszen azzal tehetünk a legtöbbet a gyermekünkért, ha mi magunk is kipihentek és jókedvűek vagyunk.
Mindemellett a közös alvásnál figyelembe kell venni, hogy a személyes tér, a saját kényelmünk kissé háttérbe szorul, nem beszélve a szülők közötti intim pillanatokról, közösen eltöltött minőségi időről, melynek rovására válhat, ha a gyermekük velük alszik.
Természetesen a rettegett kérdést sem szabad figyelmen kívül hagyni, miszerint mi történik akkor, ha a gyermek hozzászokik a közös alváshoz. Fontos ezt is figyelembe venni, ugyanis minél tovább alszik a szülőkkel egy gyermek, annál nehezebben fogadja majd el az elválás és a különalvás gondolatát. Ez a helyzet sajnos feszültséget szülhet mind benne, mind a szülőkben, ami hosszútávon azt eredményezheti, hogy a közös alvás immár nyűgként vagy megoldandó problémaként jelenik meg a hétköznapokban.
A biztonságos együttalvás szabályai
Az együttalvás kezdetben ismeretlen terep a szülők számára, így előfordulhat, hogy számtalan kellemetlen érzést, félelemet kelthet bennük. De aggodalomra semmi ok, a biztonságos együttalvásnak is megvannak a maga szabályai, amiket követve pihentető és nyugodt éjszakák elé nézhetünk.
Az első és legfontosabb, hogy a gyermeknek ne legyen lehetősége leesni az ágyról. Ügyelnünk kell arra, hogy a felület, amin fekszik, stabil és egyenes legyen, oldalról védje őt, ezáltal ha már megtanult fordulni, vagy álmában arrébb mocorog, kukacol, akkor se essen le az ágyról. Erre remek lehetőséget nyújthatnak az ágyhoz csatlakoztatható bébiszigetek vagy babaöblök, melyek a gyermek igényeinek megfelelően biztosítják a közös alvás lehetőségét. Amennyiben tartunk attól, hogy az éjszaka folyamán ráfeküdnénk a kicsire, ezek a bébiszigetek biztonságos megoldások lehetnek, hiszen egy olyan felületet hozunk létre a kicsi számára, ahol ő is kényelmesen pihenhet, és nekünk sem kell tartunk attól, hogy baja eshet általunk.

Amennyiben a szülők úgy döntenek, hogy a gyermek közöttük fog aludni, nem szabad megfeledkezni az ágy méretéről, illetve a matrac keménységéről sem. Mind az ágy méretét, mind a matrac keménységét nem csupán a saját kényelmünk érdekében, hanem a gyermekre való tekintettel is fontos átgondolni, ugyanis a gyermekek gerince még további fejlődéseken megy keresztül, ezáltal támaszra van szükségük, amit csak egy jó minőségű, kemény matrac nyújthat számukra.
Együttalvás esetén az egyik legfontosabb szempont, hogy minden olyan lehetőséget megszüntessünk, ami a gyermek fulladásához vezethet. Ügyelnünk kell arra, hogy az ágyon, a takarón, a szülők párnáin ne legyenek olyan lelógó darabok, amik rátekeredhetnek a kicsi nyakára, esetleg a karjaira vagy a lábaira. Ugyanez igaz az édesanya hajára is, amennyiben hosszú tincsekkel rendelkezik. Az alvás közbeni mozgolódástól ugyanis könnyen a babára tekeredhetnek a hajszálak, vagy akár a szájába is kerülhetnek, ami balesetveszélyes lehet.
A gyermeket nem szabad, hogy plüss állatok, játékok vagy olyan bolyhos anyagok vegyék körül, amik veszélyeztethetik vagy légzésében gátolhatják. Mindemellett ügyelni kell arra is, hogy a matrac mindenhol illeszkedjen az ágykeretbe – emellett a korábban említett módon korlátozott is legyen –, nehogy a baba beszoruljon. Ugyanez vonatkozik a matrac és a fal között található résekre, amiket érdemes betömni, mielőtt a gyermeket az ágyban altatnánk. Talán a legfontosabb minden eddigi szabály közül, hogy a gyermek – legalább 1 éves koráig – ne aludjon együtt nagyobb testvérrel, aki nem tud rá úgy figyelni, ahogy egy felnőtt tenné, illetve ne hagyjuk, hogy a csecsemő állatokkal aludjon, akik szintén veszélyforrást jelentenek ebben a kiszolgáltatott állapotban.
Források:
https://szoptatas.info/utmutato_a_biztonsagos_egyuttalvashoz
https://gyermekut.hu/szuloknek/altatas-alvas
https://www.gyerekmosoly.hu/blog/az-egyuttalvas-5-pozitiv-hatasa-a-gyerekek-fejlodesere